Мітинг – реквієм до 80-х роковин Великого терору в Україні

Сьогодні мешканці Приморського району разом зі всією Україною вшанували пам'ять жертв Великого терору в Україні 1937-1938 років. У мітингу взяли участь заступник голови Приморської районної ради Прокопова В.Ю., голова Приморської райдержадміністрації Бєлічєв С.А., мер міста Приморська Божкова О.А., військовий комісар Приморського районну Легенький В.В., керівники ветеранських організацій Приморського району, громадських організацій, працівники державних органів та місцевого самоврядування, жителі та гості Приморського району.

У нинішньому році виповнюється 80 роки з цієї трагічної дати. За даними інституту національної пам’яті за період «Великого терору» на території УРСР, за оцінками істориків, було засуджено 198918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в`язниць та таборів (інші заходи покарання охоплювали менше 1 %, звільнено було тільки 0,3 %).

Масові репресивні операції у 1937–1938 рр., за задумом Й. Сталіна, мали завершити двадцятилітню боротьбу з «соціально ворожими елементами», упокорити населення шляхом масового терору, утвердити авторитарний стиль керівництва та здійснити «кадрову революцію». Підставою для розгортання терору була теза Й. Сталіна про загострення класової боротьби в міру успіхів соціалістичного будівництва.

Офіційно початком «Великого терору» став оперативний наказ НКВД СРСР № 00447 «Про репресування колишніх куркулів, карних злочинців та інших антирадянських елементів» від 30 липня 1937 р., затверджений політбюро ЦК ВКП(б) 31 липня 1937 р. Проте наявні документи НКВД (накази, листування, телеграфи) свідчать, що масові репресії готувалися заздалегідь, а наказом їх лише формалізували.

Незаконність «Великого терору» визнали ще за часів СРСР після смерті Й.Сталіна, коли в роки «відлиги» провели часткову реабілітацію репресованих. У 1991 році, було ухвалено Закон «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні». У ньому вперше в Україні законодавчо засудили і відмежувалися від політичних репресій як методу керування суспільством. Відповідно до вимог Закону органами прокуратури та судами впродовж 1991–2001 років було реабілітовано 248 тис. 810 громадян, відмовлено в реабілітації — 117 тисячам 243 особам.

У 2015 році Україна засудила злочини комуністичного тоталітарного режиму Законом «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганд їхньої символіки».

Заходи по вшануванню жертв "Великого терору" пройшли у центральному сквері м.Приморська. Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять загиблих у ті страшні часи та поклали квіти.