Заходи присвячені 155–річчю переселення болгар у Таврію

В цьому році виповнюється 155 років з часу переселення болгар у Таврію. У 1962 році перші болгарські переселенці з Бесарабії ступили на землі Таврії і заснували на нашій території свої поселення. За даними істориків протягом 1861-1863 років на території Запорізької області було засновано 47 болгарських колоній з населенням 24 тисячі чоловік. Складним і непростим було життя перших переселенців. Вони займалися садівництвом і городиною, вирощували пшеницю і табак, розводили овець. Важко було пережити неврожайні роки 1862 - 1865 років. Але наполеглива праця, сила духу і незламний характер болгар допомогли перебороти труднощі і вижити у складні часи.

24 вересня у Приморському Українсько-Болгарському ліцею відбулася конференція присвячена ювілейній річниці 155 – річчя переселення болгар у Таврію за участю урядової делегації з Республіки Болгарія на чолі зі спікером парламенту Республіки Болгарія паном Дімітром Главчевим. У конференції взяли участь голова Приморської районної ради Ніколенко О.В., голова Приморської об’єднаної територіальної громади Божкова О.А., перший заступник голови Приморської РДА Смірнов О.В., заступник голови Запорізької ОДА Бойко З.М., посол Республіки Болгарія Мінчев К.Н., Президент Асоціації Болгар України, народний депутат Антон Кіссе, народний депутат України Соболев С.В., народний депутат України Валентиров С.В., голова Запорізького обласного болгарського товариства Василь Мітков, представники місцевих болгарських товариств, представники громадськості.

Право першим привітати високих гостей було надано голові Приморської районної ради. Олег Вікторович наголосив, що сьогодні етнічні болгари, що проживають на території Приморського району, мають рівні права і свободи з українцями і іншими народами. Створені і працюють районне і міське болгарське товариства, що сприяють укріпленню дружби між народами нашого регіону. Діти та молодь мають можливість вивчати болгарську мову, історію, культуру і традиції у Приморському регіональному українсько – болгарському багатопрофільному ліцеї, де проводять заняття кращі вчителі Республіки Болгарія, а також на заняттях у Недільній школі. У селах Приморського району працюють осередки центра імені Джона Атанасова, де діти мають можливість знайомитись з історією Болгарії та її сьогоденням. Працюють також гуртки художньої самодіяльності, учасники цих гуртків – колективів виїжджають на концерти у різні міста України.

Налагоджена плідна співпраця з Міністерством освіти і науки Республіки Болгарія. У школах та навчальних центрах працюють за контрактом викладачі болгарської мови, музики і співів, хореографії. Випускники ліцею та шкіл нашого району щороку їдуть на навчання до університетів Болгарії.
Студенти та молодь мають можливість виїжджати до Болгарії на мовленнєву практику, де удосконалюють навички володіння сучасною болгарською мовою.

- Хочу подякувати особисто Вам, пане голово Народних зборів та представникам делегації за ту підтримку, що надає Республіка Болгарія болгарам на чужині, молодому поколінню приморських болгар. І сподіваюсь, що наші зв’язки з кожним роком будуть розширюватись, укріплюватись. І дружба між нашими братніми слов’янськими народами буде ще і надалі розвиватись – в своїй промові звернувся Олег Ніколенко.

Подякувавши за теплий прийом, спікер парламенту Республіка Болгарія Дімітр Главчев підкреслив, що болгарська громада виступає як міст у взаємовідносинах між двома народами і сприятиме зміцненню зв'язків між двома країнами в різних областях. - Ми з гордістю відзначаємо, що українські громадяни болгарського походження зберегли багато з кращих якостей болгарської нації, - сказав він. Спікер парламенту зазначив, що, як добропорядні громадяни України, вони відчувають почуття до історичної батьківщини і хочуть зберегти болгарські традиції, мову та ідентичність. Так що для нас благополуччя цих людей має важливе значення, додав він. Дімітр Главчев висловив готовність відкрито обговорювати проблеми і шляхи їх вирішення з українською владою, з якою був побудований гарний рівень взаємодії.

- Ми вважаємо, що продовження політики збереження традицій, мови, культури і звичаїв болгарської громади в Україні та вчасності у Запорізькому краї, відповідно до Конституції та міжнародних зобов'язань є найкращою гарантією того, що збереження культури, мови, традицій, звичаїв стане запорукою співпрацею з Республікою Болгарія та країнами ЄС, як фактор здійснення європейської перспективи України. - сказав спікер парламенту.

По закінченню конференції, відбувся обмін пам’ятними сувенірами. Олег Вікторович Ніколенко подарував пану Дімітру Главчеву та болгарській делегації, книги про історію Приморського району «Легенды Седого Азова». Подарунком у відповідь, голова Народних зборів вручив пам’ятну медаль Першого голови народних зборів.

Учасники конференції відвідали етнографічну виставку "Болгарський побут, культура та історія", яка проводилася у міському будинку культури. На виставці силами району були представленні блюда національної болгарської кухні, предмети побуту, національні костюми. Далі на гостей свята очікувало відкриття VI Регіональної Асамблеї болгар з Таврії, присвяченої 155-річчю переселенню болгар, та святковий концерт, у якому виступили близько десятка національних колективів з усіх районів Запорізької та Одеської областей.