Вшанування пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років

24 листопада 2018 року мешканці Приморського району разом із усією Україною вшанували пам'ять жертв Голодомору 1932-1933 років. У нинішньому році виповнюється 86 років з цієї трагічної дати.

Передумовами голодомору стало багато факторів у тому числі форсування індустріалізації, яка проводилась за рахунок «перекачування» грошей із сільського господарства на потреби розвитку промислових підприємств, сільська колективізація, яка передбачала примусове об’єднання селян-одноосібників у великі колективні господарства, з метою ліквідації приватної власності. На жовтень 1931 року в Україні створено 32150 колгоспів. До кінця 1932 року було колективізовано майже 70% приватних господарств.

Для експорту за кордон зерна проводилась хлібозаготівля «до останньої зернини». Так, у 1932 році з України за кордон експортували 1,72 млн.тон зерна, а у 1933 році - 1,68 млн.тон. Наразі виконання цих нереальних планів здійснювалися насильницькими методами: постійними обшуками з вилученням зерна у селян, насіння, майна всіх продуктів харчування. За невиконання хлібозаготівельних планів або вчинений опір застосовувалися репресії та натуральні штрафи у вигляді конфіскації 15-тимісячної норми м’яса, а згодом картоплі, сала, продуктів тривалого зберігання. Обмеження вільного пересування, відсутність у селян паспортів, не давало змоги виїзду зі своїх місць проживання у пошуках продовольства, незважаючи на відміну кріпацтва ще у далекому 1861 року. Тодішніх селян зробили майже кріпаками та заздалегідь прирекли до смерті.

За даними досліджень в Україні в 1932-1934 роках від голоду померло близько 4 мільйонів осіб (за даними деяких істориків 7 млн.), або 13% усього населення. У пікові місяці Голодомору щохвилини в Україні вмирало 24 особи, щогодини – 1 тисяча 440 осіб.
У 1932 – 1933 роках тоталітарним радянським режимом було вчинено жахливий злочин геноциду проти Українського народу. Однак Голодомор не зламав Український народ. Серед мільйонів поламаних людських доль, були й мільйони тих, хто не втратив людської гідності і віри.
І сьогодні наступні покоління пам’ятають ці жахіття.

У міському сквері м.Приморська пройшли заходи по вшануванню жертв Голодомору. На мітинг-реквієм зібралися керівництво району, міста та всі небайдужі громадяни. Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять загиблих у ті страшні часи та поклали квіти та символічне золоте колосся пшениці, як символ життя, яке в 1932-1933 роках було відібрано у народу.
О 16-00 годині разом із загальнонаціональною Хвилиною мовчання відбулася традиційна громадська акція "Запали свічку пам'яті", під час якої кожен запалив свічку, вшанувавши таким чином пам'ять мільйонів українців, які були вбиті голодом.